Systemy rur HOBAS do instalacji metodami bezywkopowymi

W przypadku kładzenia rurociągów na gęsto zaludnionych obszarach, chronionych obszarach przyrodniczych czy też pod uczęszczanymi drogami, przecisk hydrauliczny jest często najmniej inwazyjną metodą instalacji. Wytwarzane w procesie odlewania odśrodkowego rury grawitacyjne oraz rury ciśnieniowe HOBAS charakteryzują się dużą wytrzymałością na ściskanie oraz odpowiednią grubością ścianek, by wytrzymać działanie sił powstających podczas przecisku.
Dzięki gładkiej powierzchni zewnętrznej oraz stosunkowo lekkiej strukturze ścianek, systemy rur przeciskowych HOBAS nadają się do wykonywania bardzo długich, a nawet zakrzywionych przecisków. Przykładem jest liczący 900 m długości, biegnący po łuku rurociąg z rur HOBAS De 3000, wykonany w Warszawie metodą pojedynczego przecisku hydraulicznego.
Poza zapewnieniem doskonałych właściwości hydraulicznych, lustrzana wewnętrzna powierzchnia rur jest łatwa do czyszczenia i dezynfekcji, dzięki czemu instalacja metodą przecisku hydraulicznego jest możliwa także w przypadku systemów wody pitnej, w których higiena odgrywa kluczową rolę.
 
Niewielka grubość ścianki w stosunku do wymiarów średnicy wewnętrznej zapewnia szereg zalet: do instalacji rur można użyć mniejszych maszyn, co pozwala obniżyć koszty sprzętu i ich wynajmu; koszty związane z placem budowy oraz przygotowaniem stacji przeciskowych również mogą zostać znacznie zredukowane.

Dobrane odpowiednio łączniki i kształtki gwarantują absolutną szczelność system

 

Przecisk po łuku

Ze względów ekonomicznych i środowiskowych przeciski po łuku  są coraz bardziej dostosowywane do wymogów projektantów i Klientów. Podział rurociągu na odcinki proste z łukami wewnątrz studni  wymaga użycia liczniejszych i w wielu przypadkach głębszych komór przeciskowych. Zastosowanie zagiętych rurociągów pozwala na zoptymalizowanie liczby i głębokości tych komór.

Rury przeciskowe HOBAS CC-GRP posiadają wyjątkowe właściwości w zakresie promienia. Szczególnie cenione cechy to ich wyjątkowa wytrzymałość na ściskanie i elastyczność. Dzięki elastyczności materiału GRP rury przeciskowe HOBAS reagują na obciążenia zewnętrzne poprzez ugięcie czoła rury. Dzięki temu rury pozostają w stałym kontakcie ze sobą bez konieczności zastosowania drewnianych pierścieni uszczelniających. Pozwala to na optymalne rozłożenie sił przecisku oraz wyższą precyzję sterowania.

Wszystkie fabryki HOBAS w Europie posiadają certyfikat zgodności z normą dla rur przeciskowych ISO 25780 wydany przez TÜV Süd.

 

 

Zalety zastosowania rur HOBAS

  • promień łuku  rurociągu
  • niższe koszty maszyn
  • mniejsza ilość urobku
  • większe tempo instalacji
  • dłuższe odcinki rurociągów
  • mniej koniecznych wykopów
  • większa precyzja sterowania
  • mniejsza wymagana siła przecisku
  • doskonałe właściwości hydrauliczne

 

 

Naprawa metodą reliningu:

Kiedy punktowe naprawy zniszczonych rurociągów nie przynoszą już rezultatu, władze muszą podjąć decyzję: rehabilitacja starego rurociągu albo zastąpienie go nowym. To drugie rozwiązanie jest niestety bardzo kosztowne i uciążliwe w warunkach miejskich, gdzie zlokalizowane są największe sieci kanalizacyjne.

Relining polega na wsunięciu nowej rury (o mniejszej średnicy) w starą, by umożliwić dalsze działanie systemu. Niewielki ciężar, odporność na korozję, łatwe łączenie dzięki wciskanym łącznikom oraz sztywność pozwalająca wytrzymać nacisk zaprawy – dzięki tym cechom systemy HOBAS CC-GRP i NC Line idealnie nadają się do tego typu aplikacji. Maksymalne masowe natężenie przepływu zapewnia gładka wewnętrzna powierzchnia (niski współczynnik szorstkości) oraz relatywnie lekka struktura ścianek rur HOBAS.

Zakres dostaw
Średnica zewnętrzna [De] 272 - 3600 mm
Ciśnienie nominalne [PN] 1 - 10 bar
Sztywność nominalna [SN] 32000 - 1000000 N/m²
Produkty uzupełniające - praktyczne łączniki na wcisk
- rury przed – i zastacyjne
- smarowanie - dysze iniekcyjne
- studzienki
- relining rurami standardowymi i panelami niekołowymi (NC Line)