Systemy rurowe HOBAS dla elektrowni wodnych

Na początku lat 60-tych XX wieku spółka Gommerkraftwerke szukała odpowiedniego materiału do budowy rurociągu ciśnieniowego dla elektrowni wodnej, położonej w dolinie Binn w szwajcarskim kantonie Valais. Mniej więcej w tym samym czasie szwajcarscy inżynierowie poszukiwali innych zastosowań dla skonstruowanych przez nich wałków do farbowania tkanin. Szczęśliwym trafem informacje o doskonałych właściwościach i niewielkim ciężarze rur dotarły do Gommerkraftwerke i spółka zdecydowała się użyć odśrodkowo odlewanych rur GRP do budowy trzykilometrowego, bardzo stromo opadającego odcinka rurociągu o średnicy DN 1000.  Ponieważ rury były lekkie, do szybkiego montażu rurociągu wystarczyły stosunkowo proste maszyny. Rury ciśnieniowe HOBAS dowiodły swojej niezawodności, będąc w ciągłym użytkowaniu już od ponad 50 lat.

Rury HOBAS przeznaczone dla elektrowni wodnych charakteryzują się niskim współczynnikiem chropowatości, a ich wewnętrzna powierzchnia przypomina lustro. W rurociągach z nich wykonanych występują minimalne straty ciśnienia, co pozwala osiągnąć maksymalną wielkość przepływu. Poziom przepływu w rurach HOBAS jest wyższy, a tym samym jest większa wydajność, w porównaniu do innych rur o takiej samej średnicy. Ponieważ instalacja rur często odbywa się w górzystym i nierównym terenie, wytrzymałość, a przy tym niewielki ciężar rur HOBAS to czynniki decydujące o wyborze naszej oferty. Łatwy montaż rur skraca czas instalacji i pozwala na większe oszczędności

Zakres dostaw
Średnica nominalna [DN] 200 - 3600 mm
Ciśnienie nominalne [PN] 1 - 32 bar
Sztywność nominalna[SN] 630 - 1000000 N/m²
Produkty - rury, łączniki, kształtki, akcesoria
- system cięć kątowych

 Osadnik piasku HOBAS

Osadnik piasku to kluczowy element systemów usuwania zanieczyszczeń stałych w małych elektrowniach wodnych. Po zatrzymaniu dużych kamieni bądź innych elementów drewnianych na tamie, piaskownik separuje mniejsze zanieczyszczenia takie jak: żwir, piasek czy muł rzeczny. W ten sposób zapobiega się nawarstwianiu osadów powstających przy zrzucie na turbinę. To z kolei wydłuża czas działania elektrowni i okresy między przeglądami, chroni turbinę przed nadmiernym zużywaniem łopatek a tym samym zwiększa jej żywotność.

HOBAS opracował skuteczny piaskownik produkowany z rur wzmacnianych włóknem szklanym. Dzięki prefabrykacji segmentów jak i niewielkiej masie, może on zostać w łatwy sposób przetransportowany i zainstalowany w obiegu elektrowni wodnej.  Dysze wylotowe, które na życzenie klienta mogą być w pełni zautomatyzowane, niezawodnie oczyszczają piaskownik z odseparowanych elementów.

Skuteczność osadnika piasku HOBAS została udowodniona i zweryfikowana poprzez badania przy wykorzystaniu modelu matematycznego na Politechnice Czeskiej w Pradze oraz modelu hydraulicznego na Uniwersytecie Zasobów Naturalnych i Nauk Przyrodniczych w Wiedniu.

Każdy osadnik piasku HOBAS jest indywidulanie projektowany i wykonywany zgodnie z podanymi wymaganiami dotyczącymi wielu czynników, w tym wielkości zanieczyszczeń, czasu osiadania części stałych, jak również prędkości przepływu wody. Gwarantuje to optymalne ustawienia osadnika, zwiększając maksymalnie jego wydajność, co z kolei przekłada się na długookresowe i bezawaryjne działanie elektrowni.

HOBAS zbiorniki przeciwuderzeniowe (wyrównawcze)

Zbiorniki przeciwuderzeniowe rozdzielają rurociąg na część oscylacji mas i oscylacji ciśnienia.

Redukuje to z jednej strony ryzyko podciśnienia jako konsekwencji uderzenia hydraulicznego oraz amplitud uderzenia hydraulicznego z drugiej.

Zbiorniki przeciwuderzeniowe HOBAS oferują wiele korzyści: indywidualnie dopasowany projekt i szybka, ekonomiczna instalacja,dzięk prefabrykowanym elementom. Dobrze przemyślana podwójna komora osadnika zapewnia ponadto właściwości ciśnieniowe i  funkcje magazynowania.

We współpracy z Graz University of Technology, HOBAS opracował specjalny program, który pomaga idealnie dopasować zbiornik do parametrów rurociągu, terenu, czasu zamykania turbiny, itp. Nasi specjaliści udzielają wsparcia przy obliczaniu ciśnienia i wymiarowaniu zbiornika przy użyciu tej metody.