Systemy rurowe HOBAS dla elektrowni wodnych
Na początku lat 60-tych XX wieku spółka Gommerkraftwerke szukała odpowiedniego materiału do budowy rurociągu ciśnieniowego dla elektrowni wodnej, położonej w dolinie Binn w szwajcarskim kantonie Valais. Mniej więcej w tym samym czasie szwajcarscy inżynierowie poszukiwali innych zastosowań dla skonstruowanych przez nich wałków do farbowania tkanin. Szczęśliwym trafem informacje o doskonałych właściwościach i niewielkim ciężarze rur dotarły do Gommerkraftwerke i spółka zdecydowała się użyć odśrodkowo odlewanych rur GRP do budowy trzykilometrowego, bardzo stromo opadającego odcinka rurociągu o średnicy DN 1000. Ponieważ rury były lekkie, do szybkiego montażu rurociągu wystarczyły stosunkowo proste maszyny. Rury ciśnieniowe HOBAS dowiodły swojej niezawodności, będąc w ciągłym użytkowaniu już od ponad 50 lat.
Rury HOBAS przeznaczone dla elektrowni wodnych charakteryzują się niskim współczynnikiem chropowatości, a ich wewnętrzna powierzchnia przypomina lustro. W rurociągach z nich wykonanych występują minimalne straty ciśnienia, co pozwala osiągnąć maksymalną wielkość przepływu. Poziom przepływu w rurach HOBAS jest wyższy, a tym samym jest większa wydajność, w porównaniu do innych rur o takiej samej średnicy. Ponieważ instalacja rur często odbywa się w górzystym i nierównym terenie, wytrzymałość, a przy tym niewielki ciężar rur HOBAS to czynniki decydujące o wyborze naszej oferty. Łatwy montaż rur skraca czas instalacji i pozwala na większe oszczędności
Zakres dostaw | |
Średnica nominalna [DN] | 150 - 3600 mm |
Ciśnienie nominalne [PN] | 1 - 32 bar |
Sztywność nominalna[SN] | 630 - 1000000 N/m² |
Produkty | - rury, łączniki, kształtki, akcesoria - system cięć kątowych |
Osadnik piasku HOBAS
Osadnik piasku to kluczowy element systemów usuwania zanieczyszczeń stałych w małych elektrowniach wodnych. Po zatrzymaniu dużych kamieni bądź innych elementów drewnianych na tamie, piaskownik separuje mniejsze zanieczyszczenia takie jak: żwir, piasek czy muł rzeczny. W ten sposób zapobiega się nawarstwianiu osadów powstających przy zrzucie na turbinę. To z kolei wydłuża czas działania elektrowni i okresy między przeglądami, chroni turbinę przed nadmiernym zużywaniem łopatek a tym samym zwiększa jej żywotność.
HOBAS opracował skuteczny piaskownik produkowany z rur wzmacnianych włóknem szklanym. Dzięki prefabrykacji segmentów jak i niewielkiej masie, może on zostać w łatwy sposób przetransportowany i zainstalowany w obiegu elektrowni wodnej. Dysze wylotowe, które na życzenie klienta mogą być w pełni zautomatyzowane, niezawodnie oczyszczają piaskownik z odseparowanych elementów.
Skuteczność osadnika piasku HOBAS została udowodniona i zweryfikowana poprzez badania przy wykorzystaniu modelu matematycznego na Politechnice Czeskiej w Pradze oraz modelu hydraulicznego na Uniwersytecie Zasobów Naturalnych i Nauk Przyrodniczych w Wiedniu.
Każdy osadnik piasku HOBAS jest indywidulanie projektowany i wykonywany zgodnie z podanymi wymaganiami dotyczącymi wielu czynników, w tym wielkości zanieczyszczeń, czasu osiadania części stałych, jak również prędkości przepływu wody. Gwarantuje to optymalne ustawienia osadnika, zwiększając maksymalnie jego wydajność, co z kolei przekłada się na długookresowe i bezawaryjne działanie elektrowni.
HOBAS zbiorniki przeciwuderzeniowe (wyrównawcze)
Zbiorniki przeciwuderzeniowe rozdzielają rurociąg na część oscylacji mas i oscylacji ciśnienia.
Redukuje to z jednej strony ryzyko podciśnienia jako konsekwencji uderzenia hydraulicznego oraz amplitud uderzenia hydraulicznego z drugiej.
Zbiorniki przeciwuderzeniowe HOBAS oferują wiele korzyści: indywidualnie dopasowany projekt i szybka, ekonomiczna instalacja,dzięk prefabrykowanym elementom. Dobrze przemyślana podwójna komora osadnika zapewnia ponadto właściwości ciśnieniowe i funkcje magazynowania.
We współpracy z Graz University of Technology, HOBAS opracował specjalny program, który pomaga idealnie dopasować zbiornik do parametrów rurociągu, terenu, czasu zamykania turbiny, itp. Nasi specjaliści udzielają wsparcia przy obliczaniu ciśnienia i wymiarowaniu zbiornika przy użyciu tej metody.